Dopamina wpływa między innymi na nastrój, sen i motywację. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem. Oznacza to, że umożliwia neuronom komunikację ze sobą: przekazuje wiadomość z jednego neuronu do drugiego. Substancja ta jest związana z kilkoma funkcjami, takimi jak np:
- Motywacja.
- Pamięć.
- Uwaga.
- Nauka.
- Nastrój.
- Czynność nerek
- Funkcja komórek krwi
- Hamowanie produkcji prolaktyny.
Ten neuroprzekaźnik sprawia, że człowiek czuje się bardziej zdolny, zaangażowany i chętny do zrobienia czegoś. Prowadzi to do większej ciekawości i poczucia energii do działania. Decydujący jest jednak poziom dopaminy, tzn. pomaga ona tylko wtedy, gdy jest na odpowiednim poziomie. W http://www.pasje.pl znajdziesz setki aktywności i pomysłów na regulacje dopaminy w organizmie!
Działanie dopaminy
Zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało dopaminy może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dopamina jest substancją chemiczną zaangażowaną w receptory przyjemności w mózgu. To, co robi, to wyzwalanie chęci zdobycia tego, co przynosi przyjemność. Dlatego mówi się, że jest ona bezpośrednio związana z motywacją.
Z drugiej strony, jądra podstawy (obszar mózgu, który reguluje ruch) zależy od dopaminy, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli poziom dopaminy jest zbyt niski, powoduje to powolne, nieskoordynowane ruchy. Jeśli poziom jest zbyt wysoki, prowadzi do niepotrzebnych i powtarzalnych ruchów.
Poziom dopaminy wpływa na kilka funkcji poznawczych, takich jak pamięć, uwaga, rozwiązywanie problemów i kreatywność. Uważa się również, że jest zaangażowany w towarzyskość: im niższy poziom dopaminy, tym większa izolacja społeczne.
Problemy zdrowotne związane z poziomem dopaminy
Nieodpowiedni poziom dopaminy jest bezpośrednio związany z niektórymi patologiami. Po pierwsze, jest to związane z uzależnieniami. Są sytuacje i zachowania, które podnoszą poziom tego neuroprzekaźnika i prowokują problemy zdrowotne.
Niski poziom dopaminy został powiązany z chorobą Parkinsona. Z kolei wysoki poziom dopaminy jest związany z manią, halucynacjami i schizofrenią. Dla nauki nie jest jeszcze jasne, dlaczego te nadmierne poziomy występują i potrzebne są dalsze badania.
Ureguluj poziom dopaminy i popraw ogólny stan zdrowia
Istnieje wiele funkcji organizmu, na które wpływa poziom dopaminy. Aspekty fizyczne, takie jak ruch, oraz psychologiczne, takie jak funkcje poznawcze i motywacja. Jak widać, ten neuroprzekaźnik jest bardzo ważny w życiu człowieka. Poziom dopaminy można zwiększyć w sposób naturalny, a jeśli uda się to osiągnąć, efektem jest wzrost motywacji, poprawa nastroju i lepsze wyniki w czynnościach intelektualnych i relacjach społecznych.